Anna Ardin, svenska islamistiska Muslimska brödraskapets mest fanatiska försvarare sedan drygt 15 år, infiltratör på Marie Cederschiölds högskola sedan 1 oktober 2020, kritiserar att Västtrafik tar bort reklamen för Muslimska brödraskapets biståndsorganisation Islamic Relief

Doktorand Anna Ardins institutionschef Magnus Karlsson, Marie Cederschiölds högskola, har klart och tydligt angett att Anna Ardin inte forskar om Muslimska brödraskapet, se det här blogginlägget 2 oktober 2022 med rektor Roger Klinths svar på mitt brev: ”Efter det att jag talat med Annas chef, professor Magnus Karlsson, kan jag också konstatera att Annas forskning vid Centrum för civilsamhällesforskning inte fokuserar det muslimska brödraskapet.”

Ändå handlar Anna Ardins alla debattinlägg och anklagelser att Magnus Norell, Aje Carlbom, Sameh Egyptson och Magnus Ranstorp är islamofober om att dessa forskare har fel om Muslimska brödraskapets nätverk i Sverige, se exempelvis det här inlägget 10 oktober 2025 där jag skriver,

”Tji fick ni Anna Ardin, Mattias Irving och Yasir Al-Sayed Issa! Alla era ansträngningar att karaktärsmörda Sameh Eyptson och få hans doktorsavhandling om Muslimska brödraskapets verksamhet i Sverige ogiltigförklarad rann ut i sanden i och med NPOFs beslut i dagarna. Anna Ardins rektor Roger Klinth och institutionschef Magnus Karlsson har all anledning att fråga sig vad det är för en antidemokratisk infiltratör de har antagit som doktorand på Marie Cederschiöld högskola.”

Ardins forskning är inte fokuserad på Muslimska brödraskapet, ändå påstår hon sig veta vad som inte är Muslimska brödraskapet. Hon säger att hennes forskning är baserad på kritisk diskursanalys, alltså vad som sägs, inte vad som sker i praktiken. Kritisk diskursanalys kritiseras för att vara subjektiv, tendentiös, i avsaknad av objektivitet.

Anna Ardin skriver en debattartikel i Göteborgs-Posten ”Västtrafiks grundlösa annonsförbud för Islamic Relief är rättsosäkert”. Västtrafik grundade sitt beslut på att Sida avbrutit stödet till Islamic Relief. Ardin skriver om ”stereotypisering och etikettering”. Ardin skrev en liknande artikel i DN 30 januari 2026 när Sida stoppade utbetalningarna till Islamic Relief, ”Beslutet mot Islamic Relief bygger på fördomar, inte fakta”.

I DN-artikeln hänvisar hon till en enkätundersökning hon gjort tillsammans med journalisten Mattias Irving, som inte har tillstymmelse till forskningserfarenhet. De två publicerar en rapport om stereotyp etikettering i Islamophobia Studies Journal. Häpnadsväckande nog inleder de med att beskriva hur Muslimska brödraskapets aktivister anser att de har etiketterats och stigmatiserats under senare år, utan att nämna att föreningarna ingår i svenska Muslimska brödraskapet. Ardin och Irving kallar föreningarna för svenska muslimska civilsamhällesorganisationer och kritiserar att de av forskare ”etiketteras” som islamister. Forskaren Khaled Salih strimlar rapporten, den handlar om ideologi förklädd till ”forskning”. Ardin och Irving utelämnar fakta, de förvanskar, de generaliserar.

I DN-artikeln skriver Ardin: ”I regeringens instruktion till Sida anges att bistånd inte ska ges till aktörer som bedriver eller stödjer ’islamism’. Samtidigt har begreppet aldrig definierats på ett tydligt sätt i svensk förvaltning förutom i de studier som tagits fram av enheten för psykologiskt försvar, vid dåvarande Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (numera Myndigheten för psykologiskt försvar respektive Myndigheten för civilt försvar). Tillsammans med Mattias Irving har jag visat hur begreppet i de mest använda av dessa rapporter glider från oproblematiska vardagliga muslimska praktiker och arbete för mänskliga rättigheter till grova påståenden om våld och förtryck som grundas i stereotyper, inte empiri.”

Kritisk diskursanalys har inget att göra med empiri. Hela Anna Ardins forskning går ut på att osynliggöra svenska Muslimska brödraskapet verksamhet och bara koncentrera forskningen på andras ”etiketter”.

OK Anna Ardin, Roger Klinth, Magnus Karlsson: här är ett mycket enkelt svar från Muslimska brödraskapets grundare Hassan al-Banna (1906–1949) på vad islamism, islamist innebär. ”Islam och politik är oupplösligt förenade.” ”Islam är ett allomfattande system som detaljstyr det privata och samhälleliga livet.” Banna författade mängder med texter om Brödraskapets ideologi. Fem traktat översattes till engelska och publicerades 1978 av Charles Wendell.

Ett av traktaten heter ”To what do we summon mankind?”, författat förmodligen sent trettiotal, tidigt fyrtiotal. Gissa vem Banna har som förebild. Ingen mindre än Hitler.

I dag finns 12 av Bannas traktat på engelska lättillgängliga online. De publicerades på 2000-talet och sista meningen i ovanstående citat översätts online ”And who would have believed that that German workingman, Hitler, would ever attain such immense impact on world politics.” Man låtsas inte om att Hitler var den framgångsrika förebilden.

Egypten var en konstitutionell monarki, Storbritannien hade fortfarande ett starkt grepp om landet med trupper placerade där. I traktat nr 9 ”Oh Youth”, som inte finns med i Wendells bok, skriver Banna om det rådande egyptiska parlamentariska styret:

1  Vi erkänner inget regeringssystem som inte är baserat på islams principer.
2  Vi erkänner inget regeringssystem som inte hämtar sina föreskrifter och principer från islam.
3  Vi stödjer inte dessa politiska partier.
4  Vi erkänner inte dessa traditionella system vars lagar har påtvingats oss av de ”intellektuella” och islams fiender.
5  Vi strävar efter en pånyttfödelse av det islamiska levnadssättet i sin helhet.
6  Och vi kommer att agera för att etablera det islamiska statsskicket med utgångspunkt i detta system.

Banna skriver också att eftersom det tyska riket (läs Hitler) ansåg att det var rikets plikt att stödja alla tyskar var de än var bosatta så kräver islams lära att varenda stark muslim ser sig som beskyddare av alla personer som besjälas av Koranens lära. Vi strävar efter att islams fana ska vaja över alla länder som en gång styrdes av islam, skriver Banna.

Banna hade också Mussolini som förebild. Eftersom Mussolini ansåg att det var hans rättighet att återupprätta det romerska imperiet är det vår rättighet att återupprätta det islamiska imperiet, enligt Banna.

Rektor Roger Klinth och institutionschef Magnus Karlsson: Här har ni definitionen av islamism och islamister:

Begrunda vad det innebär för er och högskolan att blufforskaren Anna Ardin undertecknar sina debattartiklar med att hon är doktorand vid Centrum för civilsamhällesforskning, Marie Cederschiölds högskola.

26 mars 2026

Mona Lagerström fil dr

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *