Det är snart tre år sedan Sameh Egyptson disputerade på sin i medierna mycket omtalade doktorsavhandling om Muslimska brödraskapets svenska gren. Och nyligen har en fransk regeringsrapport avslöjat Brödraskapets starka ställning i Sverige. Dessutom har den franska antropologen Florence Bergeaud-Blacklers bok Broderism. Det Muslimska brödraskapets nätverk i Europa nyligen kommit på svenska (översättning Mats Forsgren). Där beskriver hon under rubriken ”Några av de viktigaste europeiska broderistiska institutionerna” just det franska institut, IESH, Mahmoud Khalfi 1998 tog examen från. Det är Muslimska brödraskapets tolkning av islam som lärs ut på ”Det europeiska institutet för humanistisk vetenskap” (s. 138).
Flera arabländer har terrorklassat Muslimska brödraskapet. USA planerar att terrorklassa Brödraskapet. Flera europeiska länders regeringar har publicerat omfattande rapporter om Brödraskapets verksamhet i sina länder. Sveriges regering är på väg.
Samtidigt gör SVT:s journalister allt de kan för att låtsas att Muslimska brödraskapet är osynliga i Sverige.
Redaktionschef och ansvarig utgivare Geronimo Åkerlund skickar den mycket unge reportern Elmer Gharton att intervjua en representant för det allra främsta hotet mot vår svenska demokrati, Muslimska brödraskapet, som sedan decennier nästlat sig in överallt, inklusive våra politiska partier, landets friskolor, landets studieförbund och folkhögskolor samt Sida och tillägnat sig hundratals miljoner skattekronor, vilket jag skrivit mängder med blogginlägg om och dessutom skrivit en bok om.
I SVT Stockholm 22 december berättar Mahmoud Khalfi om att en Koran med hål i kedjats fast vid ett trappräcke till Stora moskén i Stockholm med en lapp: ”Tack för besöket. Men dags att åka hem.”
Händelsen utgör ett direkt hot om våld samt ett försök att skrämma muslimer från att besöka moskén. Den innehåller även en rasistisk uppmaning som syftar till att utestänga svenska muslimer från sitt eget land.
Muslimska brödraskapets moské borde ha stängts för länge sedan och Mahmoud Khalfi utvisats också för länge sedan.
Man kan fördöma tilltaget att kedja fast en Koran med hål i och uppmaning att lämna Sverige. Man kan också tycka att det är helt i sin ordning att göra ett inslag i lokalnyheterna om händelsen.
Men det är verkligen inte i sin ordning att framställa Mahmoud Khalfi som en neutral imam när han i decennier har ingått i Muslimska brödraskapets inre kärna i Sverige och svurit trohet mot Brödraskapet som är svurna motståndare till den sekulära staten. Allahs lag sharia ska styra.
Elmer Ghartons reportage är ännu ett bevis på hur SVT bidrar till att ge islamistiska Muslimska brödraskapet legitimitet. Och detta i det extrema judehatets dagar.
Ansvaret är Geronimo Åkerlunds. Han borde för länge sedan ha informerat hela personalen på SVT Stockholm om att stora moskén på Södermalm är extremt judefientliga och västfientliga svenska Muslimska brödraskapets huvudsäte. Är det så förbaskat svårt ett vid skylten ”imam Stockholms Moské” lägga till ”som drivs av Muslimska brödraskapet”?
I föregående inlägg riktat till SVT:s VD Anne Lagercrantz skriver jag om SVT:s skrämmande verklighetsfrånvända rapportering om islam i Sverige, som om det bara skulle finnas en tolkning. Jag kritiserar Camilla Kvartofts erbarmliga intervju med Socialdemokraternas integrationspolitiska talesperson Lawen Redar där Kvartoft varken nämner klaners eller islamiska prästerskapets betydelse för etableringen av parallellsamhällen i Sverige.
Mängder med människor har flytt till Sverige från islamdominerade länder och upptäcker när de väl kommer hit att det islamiska förtrycket i Sverige i vissa områden är betydligt hårdare än i ursprungsländerna.
I det föregående inlägget citerar jag vad Mona Walter, uppvuxen i Somalia, i en intervju i Kvartal säger om att parallellsamhällen, som exempelvis Tensta och Rinkeby, för all framtid är förlorade till islam.
Att Mona Walter har rätt visas av att skolflickor år efter år efter år då nobelpristagarna i litteratur besöker Rinkeby bibliotek är insvepta i tygsjok som kraftigt signalerar att det i området finns separatister som tar avstånd från Sverige och den sociala sammanhållningen. Här är en bild från 2024.
I stället för att dölja vilken demokratifientlig rörelse Mahmoud Khalfi tillhör borde Geronimo Åkerlund till Järvaområdet skicka grävande reportrar som kartlägger det extrema prästerskap som predikar att skolflickor ska täcka håret och vilken västfientlig tolkning av islam de olika predikanterna företräder.
23 december 2025
Mona Lagerström fil dr



